Черви
калифорнийский червь
удобрения
Биогумус
вермикомпост
вермитехнологии
вермикультивирования
 
Меню сайту
Каталог статей
Статті [24]
Партнери
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Пошук
Пошук
Головна » Статті » Статті

Переробка мулу та осаду стічних вод в високоякісні органічні добрива та кормові добавки для тваринництва
Актуальність проблеми:
Упродовж останніх десятиліть катастрофічно зростають масштаби утворення та накопичення різноманітних відходів, що призводить до відчуження нових територій та забруднення довкілля. Одним з видів таких стрімко зростаючих за кількістю відходів є осади стічних вод, що утворюються на очисних станціях населених пунктів і сьогодні дуже гострою є проблема їх обробки та утилізації.
Осади в необробленому вигляді протягом десятків років зливалися на переобтяжені мулові площадки, у відвали, водосховища, кар'єри, що призвело до порушення екологічної безпеки й умов життя населення. Тільки на території України кількість накопиченого осаду перевищує 5 млрд. т, до яких щороку додається ще 3 млн. т нових осадів. Тому назріла нагальна потреба у модернізації наявних способів обробки осадів  та пошуку і розробці нових технологій їх утилізації.

Компанією "Верміс-груп” проведено ряд досліджень та  визначено особливості переробки та утилізації мулу та осаду стічних вод із застосуванням вермікультури та використання цих осадів для вермікомпостування.

Компанією "Верміс-груп”  було:
-  Проведено аналіз літературних даних, ми ознайомились з вітчизняним та світовим досвідом з утилізації мулу та осаду стічних вод;
- Опрацьовано методи оцінки якості осаду для його використання в якості сировини для виробництва органічних добрив;
-   Визначені  умови переробки осадів шляхом  вермікультивування ;
- Розроблено  технологію переробки осадів стічних вод  за допомогою вермікультури.

Матеріали і методи досліджень:
Бортницька станція аерації (БСА) – складний комплекс інженерних споруд, обладнання та комунікацій, призначений для повної біологічної очистки стічних вод (мал. 1-4). Проектна потужність станції – 1,8 млн. м3 стічних вод на добу (проектна потужність кожного з 3-х блоків – 600 тис. м3 на добу). Фактична витрата стічних вод, що надходять на очистку на сьогодні становить 0,8 – 1 млн. м3 на добу. Осад та надлишковий активний мул, якого утворюється понад 9 тис. т щодоби, відправляють на мулові поля, площа яких сягає 272 га. При чому заповнені вони втричі більше допустимої норми. На полях сьогодні лежить 9 млн. кубів осаду та мулу.Мал. 1 Первинні відстійники.
Мал. 2 Аеротенки.


Мал. 3 Вторинні відстійники.
Мал. 4 Метантенки.


Хімічний склад осадів Бортницької станції аерації


проба 1 – осад з мулових майданчиків;
проба 2 – осад після стабілізатора.Процес переробки осаду та результати досліджень:


Мал. 5. та 6. Підготовка експерименту


Мал. 7. та 8. Результати  дослідженьАгрохімічні характеристики осаду


Результатами переробки осаду БСА компанією «Верміс-груп» отримано продукцію:
ВЕРМІКОМПОСТ (БІОГУМУС)
ТУ У 24.1-37469484-001:2010
Використовується в агропромисловому комплексі для підживлення різних сільськогосподарських культур: зернових, зернобобових,  технічних,  олійних, овочевих, плодово-ягідних дерев та  кущів, тепличних культур і квітів, газонів, спортивних площадок, лісових і декоративних дерев, використовується для відродження ґрунтів.ЧЕРВОНИЙ КАЛІФОРНІЙСЬКИЙ ЧЕРВЯК
Високопродуктивна лінії (S-94)  селекція "Верміс-груп”
Біомаса черв’яка, є цінною кормовою добавкою. Використання біомаси черв’яка вирішує проблему отримання повноцінного білку для збалансованих кормових ресурсів.
ККД кормів збільшується на 25–30%.
Білок, отриманий з червоного каліфорнійського черв’яка
(як у сирому, так і в переробленому вигляді), має високий вміст збалансованих амінокислот, а також провітаміну D.Техніко-економічні показники впровадження технології.
Показники по виходу готової продукції наступні (з 1 тони осаду):
- 0,6 тони біогумусу (вермікомпосту);
- 0,1 тони каліфорнійського черв’яка.
Очікувані капітальні витрати на будівництво ділянки по переробці осаду становлять – 9 840 грн./тонну  переробки осаду  в місяць.
Очікувані операційні витрати становлять на 1 тону осаду:
- на опалення та технологічну вентиляцію (енергоносій природній газ) – 50 грн./тону осаду;
- витрати на електроенергію – 23 грн. / тону осаду;
-  на виробничий персонал  – 20 грн./тону осаду;
-  інші витрати – 25 грн./тону осаду.
Всього, орієнтовно 118 грн./тону осаду.
 
Очікувані доходи становлять:
- від продажу біогумусу (вермікомпосту) – 1 500 грн./тони осаду; (на сьогодні на ринку України       біогумус реалізується по 2 000 – 3 000 грн./тонна)
-  від продажу каліфорнійського хробака – 1 000 грн./тони осаду; (ідеальна кормова добавка для власних потреб, додавання 2 - 3% червоного каліфорнійського черв’яка до основного раціону курки підвищить вихід яєць на 24 %)
Всього дохідна частина: 2 500 грн./тону осаду.

Висновки та рекомендації.
- Наразі в Україні постала проблема гострої необхідності розробки нових ефективних методів утилізації осадів міських стічних вод.
- Осад та надлишковий активний мул, якого утворюється понад 9 тис. т щодоби, відправляють на мулові поля, площа яких сягає 272 га. При чому заповнені вони втричі більше допустимої норми. На полях сьогодні лежить 9 млн. кубів осаду та мулу. Цех із обезводнення та завод для спалювання осаду не є виходом із ситуації. Та для їх будівництва потрібно 137 млн. євро., які ніколи не окупляться.
-  Осад вміщує цілий ряд цінних компонентів органічного та неорганічного походження. Повторне використання відходів очисних споруд в промисловості та сільському господарстві дозволить розширити сировинну базу країни та збільшити масштаби виробництва.
- Застосування вермікультури в технології утилізації осаду дасть змогу суттєво збільшити ефективність очистки та знезараження осаду, зменшити викид осадів на мулові майданчики. Виготовлення з осаду біогумусу (вермікомосту) – можливість надалі використовувати його як добриво для збільшення родючості ґрунтів.
- Технологія вермікультивування є досить економічною з точки зору ефективності. Вартість переробки однієї тонни сухої речовини мулу за допомогою черв’яків (118 грн) виявляється дешевшою порівняно з вартістю його традиційної обробки на полях зрошування або за допомогою обезводнення і компостування.

Категорія: Статті | Додав: eko-medok (20.03.2013)
Переглядів: 3821
Всього коментарів: 0